Warsztat św. Józefa, czyli 9-miesięczne rekolekcje o rozeznawaniu

Kiedy ojciec święty Franciszek ogłosił Rok Jubileuszowy na cześć Świętego Józefa, jako wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji jemu w sposób szczególny poświęcona zastanawialiśmy się, czego Nasz Patron oczekiwałby od nas w tym niezwykłym czasie. Odpowiedź na to pytanie przyszła szybko, po lekturze listu apostolskiego Patris Corde. Papież Franciszek, opisując poszczególne przymioty świętego Józefa, przypomina nam w nim biblijne słowa: „Ite ad Ioseph” – „Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie” (Rdz 41, 55).

Zainspirowani tymi słowami, w specjalnym roku świętego Józefa, chcemy uczyć się od niego duchowego rozeznawania i podejmowania woli Bożej w różnych aspektach naszego życia – tych dużych i małych, osobistych i wspólnotowych, małżeńskich i rodzinnych. Wierzymy, że Boża wola nie jest przykrą koniecznością, ale Bożym marzeniem o nas, marzeniem pełnym pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujemy (Jr 28, 11). Chcemy przypatrywać się temu, który zawsze był gotowy wypełniać wolę Bożą.

Przez kolejne miesiące będziemy odkrywać kolejne reguły rozeznawania, którymi kierował się w swoim życiu św. Józef, ojciec posłuszny, z twórczą odwagą rozpoznający i podejmujący wolę Bożą. Chcemy w naszym życiu, jak w życiu św. Józefa, rozpoznać Boga, który „pokłada w nas ufność i w tym, co możemy zaplanować, wymyślić, znaleźć” (Patris Corde).

Rekolekcje „Warsztat świętego Józefa” rozpoczną się 19 marca, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Począwszy od tego dnia, w każdą środę do uczestników rekolekcji będą wysyłane kolejne rozważania o rozeznawaniu duchowym. Dodatkowo raz w miesiącu będzie można wysłuchać konferencji tematycznej biskupa Artura Ważnego na temat kolejnych kroków rozeznawania.

Dodatkowo, w naszej wspólnocie Szkoły Nowej Ewangelizacji działającej przy parafii katedralnej, przez cały okres 9-miesięcznych rekolekcji będzie trwała peregrynacja ikony św. Józefa. Całe wydarzenie zakończy się 8 grudnia uroczystym zawierzeniem się św. Józefowi.

– Myślę, że dzisiaj wielu ludzi nie wie, jak żyć. Szuka na różne sposoby szczęścia, bo nie czują się szczęśliwi. Wielu ludzi zastanawia się kim jest, przeżywa różnego rodzaju warsztaty, kursy, ma swoich trenerów po to, by się dowiedzieć kim są. I ciągle są nieszczęśliwi. Papież Franciszek mówi, że ważne jest jeszcze inne pytanie w naszym życiu – nie tylko dla-czego żyję, ale dla kogo żyję? Zapraszamy na warsztaty, które mają służyć temu, abyśmy umieli rozeznawać dla kogo mam żyć – by rozpoznać misję w swoim życiu, która mnie uszczęśliwi na zawsze – powiedział bp Artur Ważny w zaproszeniu do uczestnictwa w rekolekcjach.

Zapraszamy do wejścia w tę 9-miesięczną piękną przygodę poznawania głosu Boga w swojej duszy, spojrzenia na własne życie Jego oczyma i twórczej odwagi do rozpoczęcia nowego życia według Jego marzeń!

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.warsztatjozefa.pl