Pomoc rodzinom poszkodowanym w konflikcie syryjskim.

 

Program Caritas Polska Rodzina Rodzinie polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii przez osoby, rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje oraz zgromadzenia zakonne w Polsce. Wskutek wojny ponad 5 miliona osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 7 milionów. 13,5 miliona ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, w tym prawie 6 mln dzieci. Od dwóch lat w Aleppo nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych w dużych ilościach na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Ciągle nie ma dostępu do bieżącej wody. 1,8 miliona mieszkańców Aleppo korzysta z wody z 300 studni wydrążonych w mieście, ale woda ta często jest niezdatna do picia. Liczba infekcji jelitowych osiągnęła najwyższy w historii poziom.

 

„Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”.
~ Papież Franciszek

 

Komu pomagamy?

Od lutego br. nasza wspólnota obejmuje pomocą całościową 5-osobową rodzinę syryjską, zapewniając jej finanse na najpilniejsze potrzeby. George Robert Rached mieszka w Aleppo wraz z żoną i trójką dzieci. Są chrześcijanami kościoła maronickiego. Jest to bardzo biedna rodzina bez źródeł dochodu i bez pracy. W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody. Rodzina potrzebuje środków na zakup dostępu do elektryczności (tzw. amperów), który stale drożeje w związku z przedłużającą się wojną. Potrzebują zakupić wodę, która jest dystrybuowana cysternami w mieście. Potrzebują również żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Potrzebują również opłacić koszty związane z wynajmem mieszkania oraz ogrzewania (tzw. mazutu) w okresie zimowym.

 

Chcesz dołączyć?
Jeśli chcesz wziąć udział w akcji pomocowej, wejdź na stronę rodzinarodzinie.caritas.pl lub pobierz instrukcję tutaj: Rodzina-Rodzinie-instrukcja. Możesz również wpłacić dowolną darowiznę na nasze konto z tytułem „Rodzina rodzinie – Syria”.